Besökte underbara Zetas trädgård i Segeltorp söder om Stockholm med lilla mamma häromdagen. Så härligt att gå och strosa och njuta av alla vackra blommor och trädgårdsinstallationer. Läser i deras blomsterkatalog och blir imponerad av klassifieringssystemet och hur de har betygsatt alla växter. Kliar i mina fingrar att ha trädgård igen och plantera men just nu hinns inte det med i livet, men kanske snart så. Var sak har sin tid.
Vi åt härliga lunchmackor och så klart en chokladkakebit för mig på det fina lilla kaféet.
På årstidstorget, som hela tiden byter skepnad, är växterna grupperade efter färg.
Förförs av underbara doftande Austinrosor. ”När jag blir gammal skall jag bli en sån där tant som håller på och pysslar med mina rosor” brukar jag säga till min familj.
Bl a den här milda stora basilikan på stam fick följa med hem. Roligt med annorlunda och riktigt fina växter, oftast svenskodlade.